Gyógytornászként nap, mint nap találkozom olyan eredetű gerinc problémákkal, amik megelőzhetőek lettek volna. A gyermek illetve a kamaszkori tartáshibákból, egyoldalú terhelésekből felnőtt korra betegségek lesznek, melynek két fő csoportja: a gerinc porckopásos betegsége és a gerinc mész szegénysége. Ezek a gerinc problémák nem gyógyíthatóak, csak kezelhetőek, viszont megelőzhetőek!
A megelőzés lényege a helyes testtartás, a gerinc ergonómiája, és a fizikai aktivitás.
Gerincpanaszok kialakulása:
Az első figyelem felhívó jel a felnőtté válás küszöbén jelenhet meg. Gondoljunk bele, hogy hosszú ülés, tartós hajlongással járó munka után felegyenesedéskor nyílalló fájdalmat érzünk-e. Ha igen, még most sem késő változtatni.
A monoton testtartás már gyerekkorban megkezdődik, iskolában, számítógép előtt, tv előtt, asztalnál ülve. A passzív testtartás következtében (amikor nem az izomzat viseli a terhet, hanem a gerinc alkotóelemei), a monoton terheléssel együtt egyoldali terhelések alakulnak ki, mind a gerincre, mind az izomzatra nézve.
A rossz testtartásnak megfelelően az egyes izmok megnyúlnak, meggyengülnek, szétcsúsznak, mások pedig bezsugorodnak, feszesek, rugalmatlanok lesznek. Tömör izomzatban a csökkent vérkeringés hiányába egyre többször és egyre hosszabban jelentkezik fájdalom.
A rossz funkciójukat végző izmok deformításokba húzhatják a gerincet. Lehet hanyagtartás vagy gerincferdülés 2 dimenzióban, akár bordapúppal 3 dimenzióban, ami akár torziós,azaz csavart gerincferdülést is eredményezhet, akár medence asszimetriát és egyéb tüneteket is okozhat.
A kitágult bordapúpok miatt a kitágult tüdőterületbe áramlik a levegő, kisebb légellenállás alakul ki, melynek következtében a bordapúpot minden egyes levegővétellel továbbnöveljük. Eleinte a deformítás, rossz tartás a kényelmes és a korrigált testtartás a nehéz és kényelmetlen, de hosszabb idő után már a deformításban lévő póz is fájdalmas hátat- és derekat eredményezhet. Idővel nincs olyan testtartás amiben ne érezne az egyén fájdalmat.
Tehát a testtartásért felelős izomcsoportoknak összhangban, egyensúlyban kell lenniük, ha ez nem teljesül, az ízületek terhelése egyenetlenné válik és ez a későbbiekben a gerincen kívül, az alsó végtagokban is porckopáshoz és meszesedéshez vezet.
Megelőzés:
Következő részben a helyes ülés, dinamikus ülés, előrehajlás, emelés, cipelés, és az egyik legfontosabb, a fizikai aktivitás szerepéről is írunk a gerincünk védelmében.
Agócs-Péter Csilla, Tyukos Anett
Támogassa adója 1 százalékával az Atomerőmű Sportegyesület fiataljait!
Atomerőmű Sportegyesület
Atomerőmű Sportegyesület Paks
Adószám: 19952259-2-17
Szakosztályaink által létrehozott alapítványok:
Atomerőmű Sportegyesület Kajak-kenu Szakosztály
Sporttal a Jövőért Alapítvány
Adószám: 18850831-1-17
Atomerőmű Sportegyesület Judo Szakosztály
Gyermek- és Diák Judoért Alapítvány
Adószám: 18860926-1-17
Atomerőmű Sportegyesület Női kosárlabda
Paksi Kosársuli Alapítvány
Adószám: 18858949-1-17